Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Nema beloruskog čuda

Komentari (55) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 25 maj 2009 18:54
Brend
Dobro evo i Vašu analizu prihvatam sa rezervom,šta je srpski izvozni brend a šta beloruski,da li je tu Putin subvencionirao,kamione,autobuse itd???Da li je sigurnost građana npr, javno dobro? Da ne idem dalje, postaću analitičar!
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 25 maj 2009 20:08
au mile
otišao sam na CIA FACT book kako bih proverio podatke koje je gospodin izneo u ovom tekstu sa namerom da ospori "Belorusko Ćudo". Izdvojio bih samo one koje smatram interesantnim. Tamo stvari stoje ovako: GDP per capita (bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika) Srbija 10.900$, Belorusija 11.800$. Učešće u brutonacionalnom dohotku po granama Srbija - poljoprivreda 12,3%, industrija 24,2%, usluge 63,5% , Belorusija - poljoprivreda 8,4%, industrija 41,5%, usluge 5,1%. Budžet Belorusija 25,23 mlrd $ Srbija 9,6 mlrd%. Javni dug Srbije iznosi 37% od GDP (tj. oko 28 mlrd $) Belorusija ima javni dug od 9,127 mlrd $ itd. Iako ne volim ni CIA-u ni Ameriku kao i sve ono što ona pedstavlja, verujem da su podaci CIA-e sa profesionalnog stanovišta izuzetno tačni. Prema tome odnos javnog duga Srbije i Belorusije iznosi oko tri. Budžet Belorusije je dva i po puta veći od budžeta Sbije (što znači toliko puta veća izdvajanja za zdravstvo, školstvo, penzionere, kapitalne investcije ...) U bruto društveom proizvodu usluge u Srbiji zauzimaju zavidnih 63,5% pre svega kao posledica zaduživanja i finansijskih transakcija... Porediti Srbiju sa Belorusijom je zaista neumesno. To je kao poređenje Boga i šeširdžije. Jedino u čemu Srbija "tuče" Belorusiju su bogataši. Tu Belorusi nemaju šansi. Naš Miško je težak ko cela Belorusija. Ako je to nekom u Srbiji na ponos.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 25 maj 2009 20:11
Sima
Nisam ekonomista, ali želim da uputim par laičkih komentara.

Zanimljivo je da u svetlu ekonomske krize mnogi i dalje veličaju boga deregulacije i tržišne slobode. Ne sporim da je tržišna ekonomija daleko efikasnija od socijalističke, ali mislim da su opšti pokazatelji napretka tesno povezani sa uspešnošću slobodnog tržišta u eksploataciji nerazvijenih zemalja, mnogo više nego sa “humanim licem” takvog modela privređivanja.

Ne razumem se u obračunavanje BDP-a, ali znam da bar tri godine imam pristojan prihod od oko 700 evra mesečno. Problem je u tome što isto tako dobro znam da sam pre dve godine mnogo lakše disao sa tih 700 evra. Ove godine sam malo više zapeo, i ako SEKA dozvoli da se ovako nastavi, doguraću do proseka koji je bliže magičnoj cifri od 1.000. Ipak, onih 700 evra od pretprošle godine mi i dalje izgledaju nekako vredniji. Pri tom, evro raste!

Što se tiče duga, možda Belorusija nema dvadeset puta manji dug, ali svakako ima četiri puta manji javni dug i bar uopla manji ukupni dug. Zanima me zašto?

Kao honorarac i ja sam u ovoj zemlji zvanično “nezaposlen” i time uskraćen za mnoga prava i povoljnosti koje imaju moji zaposleni “sugrađani”. Istovremeno, teško da mi je zakinuta bilo koja obaveza prema državi. Statističko štimovanje i administrativne manipulacije nisu odlika socijalizma, već birokratije. A toga i u liberalnom kapitalizmu ima onoliko. Znam to iz 11 godina iskustva u radu sa Zapadom. Neću da sporim tezu o većoj korumpiranosti autokratskih režima, ali voleo bih da naše “prosvećene auto(demo)krate” prepišu tu lekciju iz priručnika za diktatore. Složićete se da deluje malo efikasnije od ove naše marketinške borbe protiv korupcije.

Za kraj... Korišćenje sopstvenih resursa i povoljnog geografskog položaja može da bude samo na čast diktatoru Lukašenku. Tužno je što mi decenijama uspevamo da iz svojih resursa i geostrateškog položaja izvučemo samo batine i poniženja.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 25 maj 2009 20:20
Dragan
Zanimljiv bi bio odgovor Slobodana Antonića na ovaj tekst.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 25 maj 2009 20:30
Neofit77
Jao, jadni Belorusi, glasa toliko njih (70-80%) za Lukašenka, oni ne znaju kako loše žive, trebamo mi Srbi da im otvorimo oči i da im budemo uzor, da im uvezemo one narandžaste revolucionare, pa da dobiju Janjuševiće i Kolesare, Bog da ih vidi. Potom bi mogli da prodaju cementare i železare za bagatelu, da se oslobode bede, a možda bi i čika Miško sa svojom Deltom došao tamo, samo kada bi tržišni uslovi bili ''pošteni'' kao kod nas.
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 25 maj 2009 20:33
Nebojša Vuković
Smatram da je Slaviša Tasić mnogo pristrasniji od gosp. Antonića kada je reč o Belorusiji. Kaže gosp. Tasić da je "realni" BDP Srbije veći od beloruskog, naime 6500 dolara naspram 4600 beloruskih po glavi. Prvo, ko garantuje da je ispravan podatak o našem BDP-u? Kako se on obračunava? Ulazili u taj BDP i ono što potroši vojska, policija, raznorazne "usluge", finansijske spekulacije i tome sl. Drugo, otkud podatak da je beloruski BDP 4600? On je ipak veći, i još 2004 godine, dakle pre pet godina bio je 6100 dolara po glavi (izvor, Leksikon država sveta). Kao merodavne institucije koje Tasić uzima za pouzdan izvor informacija navedeni su Heritage fondacija, Fraser institut, ili Svetska banka...koje mogu namerno ili vrlo pristrasno da po nekoj zemlji "opletu" kao lošoj, korumpiranoj i tome slično...
Svako poređenje sa Srbijom ide Belorusiji u korist... a pogotovu sa zemljama poput Mađarske ili čak Poljske koje su u dugovima do guše i još se zadužuju, a i mi ne zaostajemo mnogo...
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 25 maj 2009 21:21
Nikola
Klasicna neoliberalna kritika
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 25 maj 2009 21:42
Uros
"I konačno, veliki deo kopnene trgovine između evropskih zemalja i Rusije prolazi preko Belorusije, što za posledicu ima da je ova zemlja bez ikakvog sopstvenog napora jedan od najvećih uvoznika i izvoznika na svetu (kao procenat svog BDP-a). "

Prvi put cujem i citam da se u saldo uvoza i izvoza ukljucuje tranzitna roba. Bio bih zahvalan ukoliko bi mi autor navedenog teksta dao neki link da procitam malo o tome.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 25 maj 2009 22:59
Zanimljiv tekst, a ja bih htio dodati da se bjeloruski predsjednik zove Aljaksandar Lukašenka. "Lukašenko" je rusificirano prezime, stoga smatram da bi trebalo poštovati državu iz koje taj političar dolazi.
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 25 maj 2009 23:08
Crni
Vec sam pisao da g. Antonic kada pise o ekonomiji - tu nastaju problemi za njega. Oduva Tasic njegovu teoremu...
Preporuke:
0
0
11 ponedeljak, 25 maj 2009 23:12
roadrunner
Na vec gore navedene podatke iz CIA factbook, treba dodati i procenat zaposlenih, broj dece po fertilnoj zeni, stopu emigracije itd itd od koji su svi neuporedivo bolji kod "diktatorske" Belorusije u odnosu na "demokartsku" Srbiju. Da li je moguce da autor clanka nije pogledao osnovne podatake (ne bi se moglo reci probeloruske)CIA, pre nego sto se upustio u pisanje clanka?!
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 25 maj 2009 23:14
dragan
Osoba koju lično poznajem, vodi brakorazvodnu parnicu u SAD, ali ne može da je okonča, jer se suđenja stalno odlažu. Mojoj poznanici to šteti a njenom (još uvek) bračnom partneru koristi. On je to uspeo tako što je legalno podmitio sudiju. Kako je moguće legalno izvršiti delo sankcionisano krivičnim zakonom u svim državama sveta? On je , iskoristivši nominaciju sudije u izbornoj kampanji , uplatio malo keša kao dobrovoljni prilog. Sve čisto.
Toliko o različitom poimanju zakonitosti, teoriji i praksi, i davanju ocena o korumpiranosti nekih društava. A zašto je ovo u vezi sa Belorusijom i Srbijom. Zato što su normativi,podaci organizacije , način, koje Amerika izvozi u svet, oslonac analize autora. A to je, ipak, jedna tačka gledanja sveta u kojem živimo. A najbolje rešenje za problem je jednostavno, ali dolaženje do rešavanje obično nije, osim ako ne kopirate druge, pa pogrešite.
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 25 maj 2009 23:34
Gruvi
Niko i ne kaze da je Belorusija cudo, nego da je to jedna skromna zemlja, ali u kojoj su osnovne stvari resene u interesu drzave i gradjana. To je mnogo vaznije od praznog duvanja i laznog sjaja koji Srbija neprestano nastoji da postigne.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 26 maj 2009 00:09
Petar
Da zaista bi bilo lepo videti odgovor gospodina Antonica, pogotovu o validnosti koriscenih podataka. Inace CIA factbook je tradicionalno los izvor ekonomskih podataka.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 26 maj 2009 00:16
Nikola Turajlić
Hvala dragom bogu da je konačno jedan neoliberalni borac bez mane i straha (u daljem tekstu: prosvetitelj) odlučio da prosvetli "zatucane" NSPM-ovce, koji nisu u stanju shvatiti značaj slobodnog tržišta i njegove nevidljive ruke koja pored svih ekonomskih pluseva dovodi i do produženja životnog veka (uključujući rast novih zuba u krezubih ili kose u ćelavih).
Kao "prosvećeni" dozvoljavam si objasniti "zatucanim" što znači slobodna tržišna utakmica, uporedivši to napr. sa fudbalskom (ili nekom drugom) utakmicom bez bez pravila i sudaca, koji nepotrebno ograničavaju spontano odvijanje iste i prikraćuju za zadovoljstvo vlasnike klubova i igrače. Istina ovakove utakmice u pravilu završavaju "tučom" i mnogobrojnim povredama igrača kao što se dogodilo sa slobodnom svetskom finansijskom utakmicom u kojoj su neki igrači završili i u komi, na veliku žalost vlasnika (a i država koje su se morale pobrinuti za infuziju).
Zaključak prosvetitelja da Belorusija nije nikakav uspešni model tranzicijske države, već rudiment komunističko-državnog sistema je neoboriv, što se vidi iz činjenice da gotovo nema nezaposlenosti, mala državna i privredna zaduženost, a što je najgore ne koristi razvojne mogućnosti kredita od MMF kao napr. Srbija, Madjarska ili Ukrajina, zvezde tranzicije provedene prema (vašingtonskom konsenzusu) MMF kodu, neoliberalnoj ekonomskoj bibliji.
Treba dodati da je Ukrajina odbacila sve pogodnosti koje Belorusija ima od Rusije i oslanjajući se na euroatlanske prijatelje (kao i Srbija) postigla nevidjen uspeh (tako joj i treba) o kojem Belorusija može samo snivati.
Dalja analiza teksta prevazilazi moj trenutni intelektualni kapacitet i ostavljam to za kasnije.
Preporuke:
0
0
16 utorak, 26 maj 2009 01:18
Velja
Ta diktaturom vođena, nereformisana i zaostala sovjetska beloruska ekonomija na primer, proizvodi traktore marke "Belarus" koji se plasiraju na svim kontinentima (uključujući i SAD) i na čijim tržištima su konkurentni. Odgovorite mi koji to industrijski proizvod, slične tehnološke složenosti, ima naša "liberalna" Srbija da se podiči da je konkurentan na svetskom tržištu? Ono što sam ja po svetu viđao od srpske robe su Nekst sokovi i Voda-Voda.
Kako je to zaostala Belorusija, industrijski i tehnološki ispred Srbije, kad smo mi sve radili kako treba, a oni sve pogrešno? Da li je i to neka statistička greška? Ako jeste, nešto mi malo puno tih grešaka.
Preporuke:
0
0
17 utorak, 26 maj 2009 03:06
Zile
Po hiljaditi put se pokazuje da je Antonic koristio problematicne podatke da ni dokazao nesto sto ne postoji. I tako iz dana u dan, iz teksta u tekst, iz godine u godinu. Doduse, za divno cudo, sad vise ne moze svoje manipulativne tekstove da objavljuje u Politici, nego samo ovde, sto je u svakom slucaju napredak.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 26 maj 2009 07:41
ludi skretničar
Poštovani, uvek sam za razmenu različitih mišljenja, ali likova koji koriste izraze "Putinov režim" i sl. su puni mediji zbog čije "nezavisnosti" upravo i posećujemo ovaj sajt, tako da bih zamolio da nas poštedite njihovog popovanja. Imaju B92 blog - široko im polje.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 26 maj 2009 08:33
fg
Urose,
u BDP ulazi prihod ostvaren po osnovu tranzita (tranzitne carine, carinsko evidentiranje, putarine, kao i mnogo toga drugog sto je jedan birokratski um mogao da smisli). Autor je vec pomenuo da Rusija izvozi dosta gasa i nafte preko Belorusije. Uz to, Belorusija je tranzitno podrucije i za robu kojom Rusija trguje sa delom EU.
Ja zaista ne znam podatak o kom prihodu se zapravo radi, ali uzimajuci u obzir cinjenicu da se radi o visoko regulisanoj ekonomiji, pretpostavljam da se radi o velikim nametima.
Uostalom, u vreme gasne krize, na relaciji Moskva-Kijev, cesto se pominjao i problem tranzitnih troskova gasa.
I na kraju, dosta ljudi u Srbiji se klelo u srpski "dil" sa Rusima o prodaji NIS-a i izgradnji gasovoda, konstantno pominjajuci te tranzitne prihode. Pa necemo valjda na ovakav nacin priznati da smo bukvalno poklonili NIS tek onako!!!
p.s. Interesantno je da se CIA navodi kao izvor ekonomskih podataka u kontraargumentaciji, dok se izvori poput svetske banke osporavaju! Meni bi, npr., na pamet pre pala wikipedia... :)
Preporuke:
0
0
20 utorak, 26 maj 2009 08:48
fg
I da ne bude zabune, troskove carine sam stavio u kontekst budzetskog prihoda koji se redistribuira u vidu javne potrosnje.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 26 maj 2009 09:08
sweety
E pa posto godinama slusamo jedne te iste price, koje su vezane za zivot u zapadnim drzavama, a koje se redovno zavrsavaju cuvenom recenicom"...Eto kako je tamo(dobro), a ne kao kod nas(lose)", prosto ne mogu da poverujem da ta recenica ne bi mogla da se primeni u istom kontekstu price koja se odnosi na drzavu negde na istoku!a logika, a teorija verovatnoce?!A jednostavno priznanje da je ovde nekako sve pogresno sprovedeno i ako je po teoriji verovatnoce ili po logici ikada postojao dobar ekonomski program.A ako i sada analiziramo situaciju u drzavi Srbiji videcemo da opet radimo jednu jedinstvenu, unikatnu, nevidjenu i nigde u svetu zabelezenu stvar-jednostranu primenu sporazuma!!!!
Zamislite ugovor kojim se obavezujete da kupite automobil!Vasa obaveza je da platite ugovorenu cenu, a obaveza prodavca da vam dostavi auto, pa iako on nece da vam dostavi automobil, vi mu ipak placete!
A sad zamislite i obrnutu situaciju, pa recite da li vam se ikada desilo i da dobijete par hiljada evra i da zadrzite automobil?!Pa naravno, da nije!Ne verujem da bi Belorusima to ikada palo na pamet, pa su vec time zadrzali nekoliko svojih godisnjih budzeta!!
Preporuke:
0
0
22 utorak, 26 maj 2009 09:50
orion
Istina je negde između. U svakom slučaju Belorusija nije nasela na lažna obećanja i dobar je primer da se i te kako može prosperirati zahvaljujući dobrim odnosima sa Rusijom. Dovoljan je podatak da samo subvencionisanom cenom gasa Belorusija dobije direktno nekoliko milijardi dolara direktne donacije. Naravno, nije ni zapad škrt prema svojim poltronima, ali sve što stigne sa zapada je prenaduvano i vrlo često nije od velike koristi dok su energenti i te kako značajni. EU će na primer svojim budućim članicama pokloniti neki softver, ili češće licencu za ograničen vremenski period, čija je cena prenaduvana ili odobriti donacije ili kredite uz uslov da uslovi tendera budu takvi da samo njihove firme mogu dobiti posao. Kada se sve to sabere dođe se do cifre koja se naivnima može učiniti velika. Jedno je sigurno, u teškim vremenima za sve postsovjetske republike Lukašenko je povukao pravi potez i obezbedio svom narodu pristojan život.
Preporuke:
0
0
23 utorak, 26 maj 2009 10:04
brm
nemam pojma o ekonomiji ali i meni je zapao za oko ovaj citat "I konačno, veliki deo kopnene trgovine između evropskih zemalja i Rusije prolazi preko Belorusije, što za posledicu ima da je ova zemlja bez ikakvog sopstvenog napora jedan od najvećih uvoznika i izvoznika na svetu (kao procenat svog BDP-a). "
Pa zar kroz Srbiju ne prolazi još veći deo "kopnene trgovine između evropskih zemalja" i "šire"?....ne razumem ovaj argument...da je u korist Belorusije razumeo bih ga , ovako...
Preporuke:
0
0
24 utorak, 26 maj 2009 11:06
brm
nisam odoleo, da vam ne pošaljem današnju vest iz Politike - "život" svemu daje šaljivi ton
"Srpske firme nameravaju da sledeće godine počnu izgradnju velikih trgovinskih centara u Belorusiji. Reč je o dugoročnim projektima koji podrazumevaju ulaganja od oko šest milijardi evra."
6 MILIJARDI EVRA ha ha ha - pa sad vidite ko je sila, a ko je zavisna državica koja je privukla moćne strane investitore
Preporuke:
0
0
25 utorak, 26 maj 2009 11:08
Djoka
Nikola, mnogo gresite. Slobodno trziste zahteva postojanje pravila igre koja su jednaka za sve, i jako se razlikuje od anarhije koju vi opisujete. Analogija sa fudbalom - u slobodnom trzistu postoje pravila igre - faul, aut, igranje rukom - i jednaka su za sve, a sudija ih samo sprovodi, prema svima na isti nacin. U drzavnom intervencionizmu, sudija saplice igrace koji su brzi od drugih, dodaje loptu losim driblerima, a predednik fudbalskog saveza odredjuje da bolje ekipe imaju manje igraca, a slabije brane mnogo manji gol od drugih.
Sto se Beloruske bajke tice,ako vec dodajete i Madjarsku u poredjenje, samo mi recite, gde biste radije da zivite, u "sjajnom" Minsku ili "oronuloj" Budimpesti?
Preporuke:
0
0
26 utorak, 26 maj 2009 12:44
Dejan
Nema nikakve potrebe opovrgavati tvrdnje u ovom tekstu. Sačekamo lepo pola godine do godinu, pa ćemo videti u gde će se nalaziti sve zemlje istočne evrope koje su prihvatile neoliberalne ideje... i uporediti to stanje sa stanjem u Belorusiji...
Preporuke:
0
0
27 utorak, 26 maj 2009 13:28
ludi skretničar
U Pešti sam bio (ništa posebno), a u Minsku nisam, pa ne mogu da sudim. Pretpostavljam da ni Đoka nije bio, ali zna čovek odgovor. Antonićev tekst upravo ima za cilj razbijanje takvih predrasuda (kojih smo kao društvo puni), prema velikom broju država, a i naroda. Ne vidim u tome nikakvo glorifikovanje neke državi i političkog sistema u njoj, jednostavno kada negoga svi ismevaju ili pljuju red je i drugačije viđenje dati.
Preporuke:
0
0
28 utorak, 26 maj 2009 13:30
ludi skretničar
E da, ja bih najrađe živeo u oronuloj Havani :)
Preporuke:
0
0
29 utorak, 26 maj 2009 15:53
Vreme čuda
Nije baš sve toliko paralelno između Srbije i Belorusije... tamo je njihov "Sloba" pre DVA dana izjavio sledeće:

Lukašenko: Stav Moskve nas tera da se okrenemo Zapadu


Šta je hteo da kaže...

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko oštro je juče kritikovao Rusiju ocenjujući da stav te zemlje tera Minsk da se okrene Zapadu i pridruži projektu "Istočno partnerstvo" koji je pokrenula Evropska unija.

"Vidite šta rade naša ruska braća. Sve o čemu smo se dogovarali sada je blokirano", rekao je Lukašenko ne precizirajući o kakvoj blokadi je reč.

"Ne snosim odgovornost za to što integracija (sa Rusijom) ne napreduje i što trenutno jačamo odnose sa Zapadom time što želimo da uđemo u 'Istočno partnerstvo'...Šta smo mogli drugo da uradimo?", rekao je predsednik Belorusije.

Kako je ranije najavljeno, ruski premijer Vladimir Putin trebalo bi da doputuje 28. maja u posetu Minsku.

Rusija i Belorusija su 1997. osnovali rusko-belorusku uniju radi jačanja integracija dve zemlje, ali ta integracija sporo napreduje.

Lukašenko koji je na vlasti od 1994. i koga SAD nazivaju "poslednjim diktatorom u Evropi" pokušao je nedavno da uspostavi veze sa EU kako bi pokrenuo privredu zemlje.


Sličniji smo nego što brojke kažu...
Preporuke:
0
0
30 utorak, 26 maj 2009 17:24
goran sydney
Djoko
odlicno ste objasnili funkcionisanje slobodnog trzista, naravno u teoriji, medjutim problem se javlja u praksi a tu je poredjenje sa jednom prljavom fudbalskom utakmicom mnogo blize istini.Zapad je ukinuo instituciju boga, a na njegovo mesto postavio profit, sto je dovelo do moralne anarhije i opste degradacije drustva gdje ljudi gube ljudske karakteristike i postaju beslovesna masa kupaca. Bez kupaca nema profita.
Sto gluplji kupac to veci profit.
Ovakvom filozofijom su zapostavljene sve druge ljudske strane zivota, skolstvo je na katastrofalno ocajnom nivou, opsti kulturni trendovi pokazuju trulost i prazninu, ljudski intelekt je iskljucivo u sluzbi profita ...
Infantilno je verovati u pricu o savrsenom slobodnom trzistu i pogotovu o zapadnoj demokratiji i slobodi.
Preporuke:
0
0
31 utorak, 26 maj 2009 18:03
Nikola Turajlić
Celosvetska je šteta što znanje našeg prosvetitelja ne koriste naši zapadni uzori. Nesretnici, predsednik Francuske Sarkozi ili Obamin "ministar" finansija Gajtner ganjaju neki novi kapitalizam, a naš prosvetitelj suvereno proglašuje pobedu postojećeg kapitalizma i njegovu besmrtnost. Sada je pitanje svih pitanja da li ga treba pustiti napolje ili ga srpski ekspertski car treba preuzeti kako bi od Srbije napravio kraljevstvo nebesko. Svi govore o ukupnom zaduženju Srbije od preko 28 milijardi dolara, a naš prosvetitelj ovaj dug vešto komprimira u 20 milijardi (genijalni alhemičar). On utvrdjuje BDP Srbije od 11.000 dolara po glavi stanovnika, koji istu svrstava u razvijenije države sveta, a tu se stalno kuka o nekakovoj bedi. Naš prosvetitelj je usput i vidovnjak koji je u kartama pročitao da Belorusija ima efektivnu nezaposlenost od 40%, što već prelazi granice poimanja normalnog razuma.
Na kraju sam i ja došao na genijalnu ideju da zamolim našeg prosvetitelja da udari na SEKU jer
je samo on može svojim verbalnim i matematičkim manipulacijama pretvoriti u apsolutnu nulu.
Preporuke:
0
0
32 utorak, 26 maj 2009 18:07
VOLIM TE RUSIJO
Ono što mogu pouzdano da tvrdim je sledeće:Jedina država na ovome svetu koja nema dostojanstvo je Srbija.Prema tome,ta i takva Srbija,ne može nikome,ali baš nikome da soli pamet. Pazite sledeću rečenicu koju Tasić prezentira u svom tekstu-"Podaci proverenih institucija pokazuju da stanje stvari u Belorusiji nije tako ružičasto".A koje su to proverene institucije?Po Tasiću MMF i Svetska banka.Te "proverene institucije" su sredstvo u službi prekookeanske bande.Uz Tasićevu belegiju,obavezno se treba osvrnuti na Dimitrijevićevo viđenje fašizma i teške kvalifikacije na račun gospodina Antonića pa se lako može zaključiti da NSPM nekome gadno smeta u Srbiji.Nije teško zaključiti kome.Smeta krugu dvojke i rusofobičnom Beogradu,koji po svojoj definiciji,nije ništa drugo,do najobičniji američki distriht.A sama Srbija pretvorena je u američku koloniju ili pedeset i prvu saveznu američku državu.Bojim se da se obistinila želja Vuka Draškovića.Jednom prilikom je rekao da bi voleo da Srbija bude kao Amerika.I ako ćemo pravo,zaista,šta je danas Srbija ako ne američki rezervat?Za nju misli Amerika,vlast u Srbiji je proamerička.Nije to više ona nekadašnja Srbija,koja stoji uspravno.Takva Srbija je gotovo izumrla.Konvertitski rezon je zastupljen u Srbiji.Engleski samo što nije postao maternji jezik.Na mnogim sajtovima,na mnogim forumima,baš kao na sajtu NSPM mnogo je plaćenih agitatora,mnogo NATO lobista,CIINIH kursista,mnogo je provokatora,mnogo poštovalaca lika i dela Ujka Sema,jednom rečju velikih trgovaca maglom,koji šire besmislenu propagandu koja jednostavno nalaže pobunu zdravog razuma.Odvratno je slušati,odvratno je čitati sve te organizovane pisanije i razna tumačenja.Rezultate znamo.Zato kratko i jasno: vi ste davno pročitano štivo.
Preporuke:
0
0
33 utorak, 26 maj 2009 19:43
Nikola Turajlić
@ Crni i Zile
Još neoliberalizam nije propao. Pored našeg prosvetitelja postoji i klonirani podmladak koji garantuje njegovu neuništivost i istovremeno svetlu budućnost Srbije.
@ Djoka
Hvala Djokica, spasio si mi život, jer si me izveo iz mojih neoprostivih zabluda. Snivalo mi se da su neoliberalni teoretičari govorili da nevidljiva tržišna ruka ne treba nikakova pravila i sudije za upravljanje slobodnim tržištem.
Ja glupan sam stalno mislio da su finansijski mehuri, baloni, dirižabli ili kako se to sve zove, posljedica nedostatka regulacije i kontrole finansijskog tržišta, a ti si mi objasnio da se sve odvijalo kao na fudbalskoj utakmici, sa strogim pravilima i sudijama. Pretpostavljam da je i Mejdofova piramida funkcionisala po istim principima.
Slobodno tržište roba i usluga nije se razvilo u potpunosti jer glupaci iz nerazvijenih zemalja stalno se bune protiv poljoprivrednih dotacija koje Amerikanci i Evropljani daju svojim seljacima, umesto da to uzimaju kao stimulaciju za racionalizaciju svoje poljoprivrede. Na drugoj strani srpska vlada dozvoljava bescarinski uvoz dotiranog mleka u prahu iz EU i time pokazuje svoju opredeljenost za uključivanje u STO. Naši seljaci i mljekari se neosnovano bune jer se moraju adaptirati na slobodno tržište ili propasti.
Nešto mi se mota po glavi da naši EU trgovinski partneri ograničavaju i uvoz šećera, ali to je sigurno u skladu s fer plej pravilima na koje se pozivaš.
Na pitanje gdje bi voleo živeti odgovaram pre u ružnom Minsku sa platom od 300 dolara nego nezaposlen kopati po kontejnerima u krasnoj Budimpešti ili udisati sveži vazduh u šatorskom naselju u obožavanoj Americi.
@ Ostali komentatori
Belorusija nije nikakova slava, ali ni katastrofa kao ostale tranzicijske države koje su pojele svoj minuli i budući rad, ekstremno se zadužile i u uslovima SEKE će se pre ili kasnije urušiti.
Belorusija nastavlja u nekakovoj mešavini starog i tržišnog sistema, dok su ostali sve staro porušili a malo novog izgradili.
Preporuke:
0
0
34 utorak, 26 maj 2009 20:05
Nikola BGD
Tasić je objasnio neke stvari, tako da mi nije jasno zašto su kvazi-rusofili tako zapenili sa pričom o distriktima i sl., kada to nema veze sa samim tekstom i polemikom koja se povela. Činjenica je da ekipa Antonić - Andjelković piše knjige i tekstove "na kilo" pa kada to neko ozbiljnije analizira nastane potop, pa onda idemo sa "jakom" argumentacijom poput "prokleta je Amerika i sunce što sja..." Međutim, to samo pokazuje kako iza jakih i velikih reči stoji slaba i ograničena argumentacija...
Preporuke:
0
0
35 utorak, 26 maj 2009 21:40
Djoka
Eto, prvi put posle dugog vremena da prokomentarisem nesto na ovom sajtu i umesto racionalne rasprave, kao kontraargument dobijem gomilu naslova iz Kurira, zacinjenih lavinom floskula kreiranih od strane amaterskih ekonomista. Vidim da nema poente da iznosim svoje argumente o razlozima nastanka krize (kriza, bilo ih je nekoliko) kapitalizma, vec samo da se pitam, sto nestade komunizam ako je bio tako dobar? A glupaci iz nerazvijenih zemalja treba da se raduju i zahvale pametnjakovicima iz EU sto im placaju deo cene mleka koje kupuju...
Preporuke:
0
0
36 utorak, 26 maj 2009 23:27
VOLIM TE VRUSIJO
@Nikola BGD...Tasić u svom komentaru nije objasnio ništa.Ispričao je priču na isti kalup kao i Dimitrijavić u svom tekstu "Nauka o državi"(po Slobodanu Antoniću).Ima nas kako kažete kvazi-rusofila,(obožavam biti RUSOFIL,jer je to lepo biti...Srbija više ne postoji)koji nisu blesavi,nego jako dobro čitaju između redova i razumeju poruku ovoga teksta koju Tasić plasira na sajt NSPM.Dobra volja urednika NSPM gospodina Đorđa Vukadinovića da se čuje i ona druga strana,na ovom sajtu je zloupotrebljena,od raznih provokatora,koji problematično nastupaju,između ostalog i na ovom sajtu.Šta mislite da se moderatori ovoga sajta odluče da vam cenzurišu komentar,kao što to rade rusofilima na B92,(i to rade ne razmišljajući ni jedne jedine sekunde)ili drugim britansko-američkim sajtovima po Srbiji?Pa niko ne bi bio gori od NSPM i njenog urednika.Može li gospodin Antonić imati tu čast da komentariše za B92,(i ne samo on)da eventualno odgovori na sve skaradnosti koje se plasiraju na tom sajtu,ili "Peščaniku"npr?Ne ne može,kao što ne može niko ko ne razmišlja kao konvertitski i bežbožnički Beograd oličen u "Peščaniku"i sličnim medijskim sadržajima.Priča o distrihtu(u ovom konkretnom slučaju Beogradu)itekako ima veze sa ovom temom,samo je nemoguće komentarisati ovaj nazovi autorski tekst,a nedotaći se zluradosti autora teksta.Zluradost je prepoznatljiva na 1000 kilometara,jer zaboga ko je tamo neki Antonić da nam ubacuje virus "diktatora"iz Minska i ovaj naš lepi Beograd otuđuje nam od voljene Amerike i EU.To je poruka ovoga teksta i vašeg zluradog komentara.Beogradu i Srbiji trebaju palikuće koje pale i divljaju po Moldaviji,Ukrajini,Gruziji.I naravno ovakvi otrovni tekstovi.Ne treba Beogradu neko ko misli svojom glavom i misli drugačije od aktuelne vlasti.Treba da mrziš Rusiju a voliš Ameriku i sve će biti u redu ili prevedeno WELCOME IN SERBIA!!Verujte ponekad je lepo zapeniti,jer pena služi da se ugasi požar.Što prije to bolje.Toliko od zapjenulog RUSOFILA.
Preporuke:
0
0
37 sreda, 27 maj 2009 01:09
Marko
Neverovatno!!! Pa zar još ima zabludelih koje se kunu u neoliberalni kapitalizam Regan-Tačer-Klinton-Buš-ObMana stila?! Ta nadrinauka je poražena u svom izvorištu, u Njujorku, nakon što su naštampanim dolarima "spasili" najveće banke od potonuća. Pored toga, setimo se World Com-a, Enrona, Medofa i ostalih "uspeha" ultraliberalne ekonomije.

Belorusija ulaže u obrazovanje, javni saobraćaj, porodice s troje i više dece dobijaju kuću od države besplatno, ulaže se u narod, tj. budućnost. Usporediđivati Belorusiju sa Srbijom je krajnje nefer prema Srbiji. Rešenje je mešavina humanog kapitalizma i većeg upliva države u ekonomiju. Shodno tome i menjati zakone i pooštriti kazne za korupciju, mahinacije i spekulacije. U Kini streljaše par direktora mlekara koji potrovaše decu.
Preporuke:
0
0
38 sreda, 27 maj 2009 02:12
Nikola Turajlić
@ Djoka
Ja sam šokiran. U mojem prethodnom komentaru sam se svom spasiocu Djoki (u daljem tekstu:spasilac) zahvalio što mi je objasnio mehanizme funkcionisanja slobodnog tržišta, a on mi uzvraća rečima čiji je značaj za mene dvojben.
Navod da sam ja upotrebio gomilu naslova iz Kurira je za mene potpuno neshvatljiv jer u svom životu nisam pročitao te novine, koje slove za najžuću srpsku štampu. Medjutim iste novine su izgleda stalna lektira spasioca kada tako dobro barata sa njihovim naslovima.
Takodjer upotreba lavine floskula kreiranih od strane amaterskih ekonomista me takodjer dovodi u dilemu da li mi se imputira i stvaralaštvo ovih u svojstvu ekonomiste naivca. Žao mi je što ne znam o kojim floskulama se radi, jer se ne mogu ispričati ili objasniti da nisam tako mislio.
Na postavljeno pitanje zašto je nestao komunizam kada je tako dobar, ne znam da li trebam davati odgovor, jer ja nisam ovoga spominjao. Kao ekonomista naivac bih odgovorio da se potrošio, a nisam siguran i da se s kapitalizmom konči ljudska historija kako to izgleda misli spasilac, kao ekonomista profesionalac i njegov mentor prosvetitelj. Gde će svetu bio kraj, kada se ova dvojica, nedaj bože, udruže.
Tako sam nesrećan što je spasilac odustao od toga da nas ekonomiste naivce pouči o uzrocima SEKE, jer bi to bilo sigurno nešto genijalno.
Konačno sam shvatio šta to znači kada je netko profesionalac, u slučaju s uvozom mleka jer je spasilac od prve izračunao da se ovo treba kupovati jer je jeftinije (tako razmišljaju i gospodarne domaćice). Mi naivci bi razmišljali o tome otkuda devize, hoće li pocrkati krave kada se ne pomuzu, od čega će živeti seljak, da li će opstati mlekara i take slične gluposti.
Naša moć poimanja je tako ograničena da ne shvaćamo kako je to dobro da Srbija godinama ima dvostruko veći uvoz od izvoza. Za komunista je posledica toga bila nedostatak nafte i uvoznih roba, a za kapitalista rast BDP (zato je kapitalizam večan).
Preporuke:
0
0
39 sreda, 27 maj 2009 03:15
fg
Marko, nije mi jasno da li neko moze ozbiljno da misli da je resenje problema korupcije povecanje kazni za to krivicno delo?!
Onaj ko cini krivicno delo korupcije radi to na nacin i uz takav predumisljaj da je siguran da ga nece uhvatiti i da je kolicina "plena" srazmerna riziku, a ne po tome da li mu je zaprecena kazna od pet ili osam godina.
Veci upliv drzave donosi birokratiji vecu mogucnost za korupciju sa jedne strane, a sa druge strane, onaj na koga se odnosi regulacija ima racun da daje mito kako bi nesto smanjio, nesto ubrzao i nesto povecao.
U regulisanim privredama su te dve strane jako motivisane za medjusobnu saradnju.
Odgovor na visoku korupciju je iskljucivo deregulacija, i to iz dva jasna razloga.
Prvi, strana koja daje mito nema vise razlog da to cini, dok strana koja prima mito nije vise u poziciji da za svoju uslugu ocekuje bilo sta osim plate koju je prihvatio na osnivanju radnog odnosa.
Drugi, mehanizmi za otkrivanje korupcije postaju daleko efikasniji, jer prostor gde se korupcija javlja postaje mnogo manji i jasniji za opservaciju i delovanje.
U jednoj takvoj varijanti, drustvo koje se odluci na drakonske kazne moze racunati i na smanjenje korupcije, jer je dobit niska a rizik od neuspeha preveliki. U svakoj drugoj, a posebno onoj sa najvisim nivoom regulacije, drakonske kazne su samo podsticaj da se ljudi koji su skloni korupciji priklone vladajucim partijama koje im mogu obezbediti sigurnost od antikorupcijskih mehanizama(koji su po pravilu neefikasni i zavisni od volje vladajuce elite). Drugim recima, ko u vladi snjim u paradi!
Preporuke:
0
0
40 sreda, 27 maj 2009 09:47
Neofit77
Đoko, je l' treba da se zahvalimo zapadu i što nam je naneo štetu od preko 30 milijardi dolara bombardovanjem, ili to ulazi u tu tvoju cenu mleka. Tuga!
Preporuke:
0
0
41 sreda, 27 maj 2009 10:18
m. -ić
Belorusija zbilja nije nikakvo privredno čudo, i autor je što se toga tiče potpuno u pravu. I nije problem u tome da je Belorusija privredna velesila. Kratko rečeno, nije. Nema Belorusija neku naročitu industriju. Doduše, to što rade rade dobro. Prave i po celom svetu prodaju kamione i traktore, ali i mikro-čipove, čak i Japanu. Nema Belorusija ni neku trgovinu, sem to što se silom prilika prekotrlja iz Rusije. Ali je čudo to što je veći deo te industrije još uvek u vlasništvu Belorusije. I čudo je to da od zarade te beloruske industrije, beloruska država može da plaća penzije SVIM građanima (u penzijskom dobu, naravno)pa kolike su da su, isplaćuju se. Čudo je to da vlada može da dotura za struju i gas SVIM građanima, da ostvari medicinsku zaštitu za SVE građane, da ponudi školovanje SVIM građanima. Čudo je da Belorusija može, i usuđuje se, da drži jaku vojsku, a naročito protiv avionsku zaštitu (pogodite od kada i zašto), da Belorusija može da plaća miliciju pa je stopa kriminala u Belorusiji mala. I na kraju, što je na sve to, poreska stopa niska. I to je ono što najviše boli naručioce ovog i ovakvih tekstova, to što se beloruske pare troše na dobrobit stanovnika Belorusije, a ne prelivaju se u njihove, evroatlanske džepove. I to je to belorusko čudo, o kome Srbija ne može više ni da sanja. A ako se radi o diktaturi, u kojoj su sredstva informisanja strogo kontrolisana, u kojoj opozicije skoro da nema, u kojoj predsednik postavlja i smenjuje ministre, razgovara i pregovara u ime građana nasamo i u četiri oka i bez polaganja ikakvog računa tim istim građanima, pa za to mislim da cenjeni čitaoci, a posebno g. Tasić, ne moraju ići čak do Belorusije. Imaju i bliži primer.
Preporuke:
0
0
42 sreda, 27 maj 2009 11:27
goran sydney
Nije mi jasno od kud potreba da se grcevito brani koncept neoliberalnog kapitalizma koji je u svojoj sustini jedan nehuman sistem koji je citav svet doveo na ivicu propasti, a u cijoj srzi buja uzasna korupcija na visokom nivou.
Bogate zemlje zapada su bogate zbog visevekovne pljacke ostatka sveta koja i danas traje( srbija je idealan primer)i koja im omogucuje vodecu ulogu, a ne zato sto je kapitalizam odneo prevagu i prezivio sve testove.
Australija je rudama izuzetno bogata zemlja, oteta aboridzinima, okupirana od strane engleza i proglasena drzavom. Sada neko kaze da u Australiji imamo visok standard, sto je normalno jer zivimo na otetoj zemlji, kontrolisemo broj stanovnika i uzivamo u tudjem bogatstvu. To se zove demokratija u liberalnom kapitalizmu.
Nikom na pamet ne pada genocid nad aboridzinima i ostale sitnice...
Preporuke:
0
0
43 sreda, 27 maj 2009 14:55
Oleg Vidic
Najbolji dokaz da belorusko privredno cudo postoji jesu rezultati izbora. I pored ogromnih sredstava ulozenih u belorusku opoziciju ona je osvojila jedva 11.6 odsto. Da je u Belorusiji lose, rezim bi lako pao kao u Gruziji itd. A podaci MMF-a i Svetske banke su pouzdani samo za ideoloski zatucane liberale.
Preporuke:
0
0
44 sreda, 27 maj 2009 15:41
Nikola Turajlić
@ Goran Sydney
Tvoje neshvatanje branioca neoliberalizma se zasniva na logičkom rezoniranju, što je neprimenjivo na amaterima neoliberalnim talibanima kakav je naš Djoka. Oni su oslobodjeni od kritičkog, logičkog razmišljanja i ponavljaju napamet naučene neoliberalne mantre.
Druga kategorija branioca neoliberlizma su profesionalci koji za pare zastupaju isti kao što je u slučaju sa prosvetiteljom Tasićem. To mu ispada kao reklama za kaladont od kojeg rastu zubi.
Obadvije grupe ne uvažavaju argumentovanu konfrontaciju mišljenja, već treba izložiti ruglu njihove nebuloze, što u pravilu ima efekt da zatvore "pljuvaru".
U koliko si dobro savladao engleski ponudio bih ti angažman na jednom projektu i stoga dajem e-mail: Ova adresa el.pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli
Preporuke:
0
0
45 sreda, 27 maj 2009 18:27
Milivoje
Goran Sydney,

bogatstvo nije stvar koja se moze oteti, vec se stvara. Bogatstvo sveta u XIX i XX veku pod razvijenim kapitalizmom je poraslo nekoliko stotina puta, mnogo vise nego sto je poraslo u celokuonoj prethodnoj ljudskoj istoriji od kamenog doba naovamo. Kako su onda danasnje bogate zemlje mogle da to postanu pljackom nekog drugog? Prosto, nije imalo sta da se opljacka (jesu prirodni "resursi", al resursi nisu bogatstvo, posto su ti resursi postajali hiljadama godina, ali nije bilo bogatstva).

Evropski doseljenici u u vasoj Astraliji nisu imali sta da pljackaju Aboridiznima jer su Aborodizini bili u kamenom dobu koji su se bavili primtivnim formama lova i sakupljanja plodova. A Evropljani su doneli naprednu zemljoradnju i industriju i time su omogucili Aboridiznima da zive na mnogo visem nivou bogatstva nego sto bi ziveli inace u svom "netaknutom" stanju. To sto je Autralija imala rude i pod Aborodzinima ne znaci nista jer oni nisu bili u stanju da ih iskoriste, posto nisu bili ovladali elementarnim tehnikama zivota u civilizaciji. Oni su enormno profitirali od Evropljana jer su im ovi preneli te tehnike i besplatno omogucili da se ukljuce u civilizaciju. Sad sto neki Aboridzini to ne zele to je druga stvar.

Ako pljacka prirodnih resursa predstavlja glavni izvor bogacenja kako to onda Rusija, prirodnim resursima najbogatija zemlja sveta (kako carska tako i komunisticka, pa i ova putinisticka danas) nikako da postane bogata kroz vekove. A Hong Kong, Japan, Svajcarska i slicne zemlje su najbogatije na svetu bez obzora sto nemaju nikakvih prirodnih bogatstava? Kako to da samo razvijene kapitalisticke zemlje, bez obzira da li imaju resursa ili ne postaju bogate, a ne-kapitalisticke tavore u bedi, opet bez obzira koliko resursa imaju?

Svet je malo komplikovanije mesto nego sto su vas u vasim marksistickim bukvarima naucili.
Preporuke:
0
0
46 sreda, 27 maj 2009 20:44
Janko
Gospodo draga ja samo da kazem par rijeci;
Bela Rusija(Belousija)je nezavisna drzava u svakom smislu i samo par drzava na svetu ima takvu 100% nezavisnost suverenitet da mogu ako ustreba i glavnim zlikovcima palnete Americi da odmjere do lakata ili da Americi uzvrate samarima kada to zasluze americki zlikovci........pa kada Americki banditi pocne da Belorusku ambasadu u SAD zafrkavaju Lukasenko odgovori reciprocno,na izgon Beloruskog ambasadora u Vasingtonu Lukasenko reciprocno naredi Amerikom ambasadoru u Belorusiji mars napolje imas vreme 24 casa da se izgubis.
A jadna Srbija sve je suprotno,kalsicna je BANANA tvorevina ko BAJAGI drzava kojom vladaju americki piuni protiv Srbije i Srbskognaroda.
Ovo su 100% cinjenice i sta vise koji djavo ima da se Srbija usporedjuje s Belorusijom.Ja jesam Srbin i zalostan tuzan nesrecan Srbin kada je to tako stanje s mojom maticom Srbijom.Molim se bogu da dozivim da Srbija bude jednoga dana kao Belorusija naravno u Srbiju ubrajam njenu dusu srce svetinju KiM.
Preporuke:
0
0
47 sreda, 27 maj 2009 21:48
komentar
Naravno da je ekonomska situacija daleko bolja u Belorusiji nego u Srbiji.Podaci o GDP per capita su veoma laki za manipulaciju.Pogotovo je smesna ova izjava da su po paritetu kupovne moći Srbije i Belorusije jednaki.Nezaposlenost je u Belorusiji mala i daleko ispod naše.Ovde se kaže da ljudi tamo traže sami posao i ne prijavljuju se na zavode za zaposljavanje,pa tako je isto i kod nas,samo što je kod nas zvanicna nezaposlenost 25%a tamo 2%.
Govorite o visokoj(višku) zaposlenosti u javnom sektoru i drzavnim firmama u Belorusiji,a zar je u Srbiji drugacije.
Ovde ste izneli podatak da je državni budžet Belorusije 2.5 puta veći od našeg(nominalno),pa to je kontradiktorno sa vašom izjavom o visini nominalnog GDP per capita u obe države.Ako bi uzeli kao tacan podatak o visini budžeta,onda nas to dovodi do jednostavnog zaključka da je nominalni(tržišne cene) GDP per capita u Belorusiji daleko veći nego u Srbiji.
Postoji još puno podataka koje idu u korist Belorusije.Meni je jako žao zbog toga,ali realno, po ekonomskim mogućnostima i daljim perspektivama, Srbiji će biti jako teško da sustigne Belorusiju.
Preporuke:
0
0
48 četvrtak, 28 maj 2009 03:04
Marko
@fg,

Odgovor na visoku korupciju je iskljucivo deregulacija, i to iz dva jasna razloga.


Udaljujemo se od teme, ali je relevantno.

Korupciju je jednostavno nemoguće potpuno iskoreniti, ali ju je moguće suzbiti na neki podnošljiv nivo ultrarigoroznim kaznama. Te kazne su više deterant, nego sankcija. Smrt vešanjem je dovoljno dobar razlog da se većina kloni ozbiljne korupcije. Vaša tvrdnja da je deregulacija rešenje je, bojim se, opovrgnuta suvoparnim činjenicama:

  • Goldman Sachs će podeliti 11,4 milijarde $ za bonuse prema 443-je starijih partnera (svaki po 5 miliona) i ostalim zaposlenim ove godine. Svi znamo da je gore navedena banka bila pred bankrotom i da ju je samo Obmanina gotovinska injekcija spasila. Znači, o performansama njenih lidera da ne govorimo.

  • Enron, engeretski gigant uništen od strane Klintonove klike ("book cooking"). Stotine milijardi pronevereno. Penzioni fondovi desetina hiljada ljudi nestali, pronevereni.

  • U novembru 2007., bonusi od oko 38 milijardi $ su podeljeni bankarima 5 najvećih investicionih banka Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Lehman Brothers i Bear Stearns (Bloomberg News). U 2006. iznos bonusa je bio 36 milijardi $. Treba napomenuti da je gubitak (u deonicama) tih 5 banka u 2007. godini iznosio 74 milijarde $.

    Bonus u 2007. je veći od GDP-a Šri Lanke, ili Lebanona, ili Bugarske. Prosečna isplata po glavi primaoca bonusa je 4 puta veća nego prosečan godišnji prihod po domaćinstvu od 48.201 $.


@Milivoj, Rusija, Ukrajina i Belorusija (pogotovo Belorusija) su imali preko 70.000 uništenih sela i 1.700 potpuno uništenih gradova nakon zadnje "ekskurzije" nosioca "kulture" sa Zapada. Sve je to trebalo izgraditi nanovo i u isto vreme naoružavaiti se, slati ljude u vasionu, graditi svemirske stanice, itd. Treba znati da prosečna kuća u Rusiji ima 3 zida, zbog klime, a američka ni jedan. Što se tiče pljačke resursa u Australiji, guglaj "Native Title" i "Terra Nullis".
Preporuke:
0
0
49 četvrtak, 28 maj 2009 14:56
Goran sydney
Cenjeni Milivoje
Ja eto sticajem okolnosti nisam imao prilike da se skolujem po marksistickim bukvarima, sto za Vas ne bih tvrdio.
Sto se tice Australije i aboridzina bilo bi pametno da najpre spoznate cinjenice o modernoj australijskoj istoriji, pa da dajete ocene i komentare.
Neozbiljno je komentarisati Vase zakljucke poput profitiranja aboridzina dolaskom belaca, ukljucivanja u civiliaciju i slicno.
Vasa cuvena konstatacija da prirodni resursi nisu bogatstvo zasluzuje dublju analizu, ali ne moju.
Ja se nisam skolovao za takve vrste analiza.
Rekoste da bogatstvo rudama nije aboridzinima nista znacilo. Pa naravno. Oni nisu bili nezasiti profiteri. Ni engleskom olosu u pocetku nije nista znacilo, ali su se vremena promenila, uranijum je postao bitan i umesto da se aboridzini bogate na svojoj zemlji, bogate se englezi.Napredna zemljoradnja i industrijalizacija kad su u sluzbi profita donose vestacku hranu i vestacki nacin zivota potpuno stran ljudima, sto za posledicu ima rekordan broj obolelih od raka i prekomerne telesne tezine.
Hong-Kong nije drzava koliko znam, a bogat je jer je bio engleski imperijalni centar na istoku, to Vam je valjda poznato. Centar sverca, kriminala i prljave trgovine.
Svajcarskoj ne trebaju resursi, Nestle ima resurse po celom siromasnom svetu gde i dan danas koristi crne nesretnike da mu sade kakao za 10 centi.Da ne govorim o visevekovnom pranju novca u svajcarskim bankama i tajnim racunima. Tako se kapitalizmom postaje bogat.
Vi Milivoje kad sipate benzin onda dobro razmislite koliko ga placate, pa onda zasto ga toliko placate, pa se pitajte imali alternativa tome, moze li to jeftinije, postoje li drugi energetski izvori, ako postoje zasto se ne koriste, ko vam to brani da se vozite jeftino, zasto su resursi bitni, ko to sve kontrolise?
Informisite se malo, nije tesko, pa ce uz boziju pomoc i Vama misaoni aparat poceti da radi pravilno.
Svet nije komplikovan uopste nazalost, zna se ko kosi, a ko vodu nosi.
Preporuke:
0
0
50 četvrtak, 28 maj 2009 21:04
Predrag,Skoplje
Dragi Milivoje
Kakav je to kapitalizam kad se nepoštuje privatnu svojina Aboriđina koji su pravi vlasnici cele Australiju.Ili se možda slažete da im niko nije kriv, što nisu na vreme potražili tapiju za nju u engleskim sudovima.A zamisli situaciju dragi moj prijatelju u kojoj oni izvade tapiju na celu Australiju u engleskim sudovima a njih porobe Francuzi ili Holanćani ili Španci ili evo neka budu i tadašnji Rusi.
Ko god da je, poenta je u tome što su ovi koi su došli na njihovu zemlju, tu zemlju od njih nasilno oteli i do dana današnjeg izvlače iz nje različita materijalna dobra i stvaraju ovo što vi nazivate bogastvo zapadnih zemalja.Otimaju brate tuđe.A za ostale strahote kroz koje su prošli Aboriđini ako vas zanima ...
Da po našim merilima oni su živeli u kamenom dobu,i nisu koristili skoro ništa od onog što se danas izvlači iz njihove zemlje.Možda po našim merilima Aboriđini su živeli tako bedno i mizerno da ih je bilo greota i gledati.Pa i šta će njima svo to rudno i ostalo blago kad nisu ni znali i da ga imaju.A da, nisu znali ni za Hrista.
Ali pobogu ljudi pa valjda su imali pravo da na svojoj zemlji žive kako znaju i umeju, ma kako to nekima izgledalo necivilizovano.A ako su hteli da im pomognu, ti civilizovani evropljani,mogli su da urade mnogo drugih stvari sem ono što su im uradili.
I ovako nisu prošli samo Aboriđini nego milioni drugi narodi po celom svetu, koji posledice kolonijalizma trpe i danas.E ovako je stvarano bogatstvo današnjih bogatih zemalja.
Ja stvarno ne mogu da verujem da još ima ljudi koji nerazumeju da je kolonijalizam i takozvano otkrivanje novog sveta od strane tadašnjih evropskih zemalja dovelo do smrti miliona i do najveće pljačke u istoriji čovečanstva.I to sve u ime civilizaciskog napretka i u ime Hrista.
Preporuke:
0
0
51 petak, 29 maj 2009 05:52
Dragan Jovanovic Troglavski
Bruto nacionalni proizvod ne moze da nam kaze da li su roba i usluge proizvedeni u odredjenom vremenskom intervalu odraz stvarnog kreiranja bogatstva ili 'capital consumption'

Ili da pojednostavnim: ako posmatramo dva domacinstva sa po 10 krava i jedan domacin
proizvodi mlijeko i sir, a drugi prodaje krave da bi kupio plazma TV i XBOX, ovaj drugi ce da ima visestruko veci BNP.

Vrlo je tesko uporediti dvije zemlje, ali najvaznije cinjenice koje treba uzeti u razmatranje su:
rezerve, dugovi, godisnji balans

E sad, autor kaze da je empirijski potvrdjeno kako kapitalizam uspijeva. Ako pisemo tekstove o ekonomiji, ne moramo bas empirijski da zakljucujemo, o stvarima koje su rasciscene jos prije 150 godina. A ako smo procitali i jednu knjigu o kapitalistickoj ekonomiji, ta jedna bi trebalo da bude "Bogatstvo Nacije" od Adama Smitha, na cijoj teoriji je sve i zasnovano.
On tamo deduktivno zakljucuje kad kapitalizam vise nece da uspijeva: "Najveci neprijatelj kapitalizma je uspjesan kapitalista, te, kad jednog dana bude previse uspjesnih oni ce da zaguse konkurenciju i to je kraj ..."

Kad je BNP toliko vazan, mozete li da mi objasnite ovu pricu:

2008 je:
BNP Island = 45000
BNP USA = 48000
BNP Rusija = 17000
==============
Island puca i trazi pozqajmicu od Rusije.
Zasto? USA im je bliza.

Austrian economist Ludwig von Mises:
The attempt to determine in money the wealth of a nation or the whole mankind are as childish as the mystic efforts to solve the riddles of the universe by worrying about the dimension of the pyramid of Cheops.
Preporuke:
0
0
52 petak, 29 maj 2009 05:58
Dragan Jovanovic Troglavski
I jos nesto: ekonomija Bjelorusije je u boljoj situaciji od ekonomija:
USA, UK, Spanija, Portugala, Grcka, Irska, Madjarska, Grcke ..

za godinu dana svima ce to da bude jasno ...
Preporuke:
0
0
53 petak, 29 maj 2009 09:38
ludi skretničar
Predraže izvrsno! Imalo bi se pisati o tome, ali ne možeš objasniti nekima da je, recimo Britanski muzej, obično skladište kradene robe.
Preporuke:
0
0
54 petak, 29 maj 2009 15:28
goran sydney
Tako je Predraze.
Preporuke:
0
0
55 petak, 29 maj 2009 23:38
Jel ovo namerno? :)
Svetska banka je odobrila Belorusiji pozajmicu vrednu 125 miliona dolara za projekat štednje električne energije, što je, prema saopštenju banke, najveći kredit koji je do sada dala ovoj zemlji

Osnovni cilj projekta, ukupne vrednosti 193,3 miliona dolara, je inoviranje šest toplana u Belorusiji, koje će se prilagoditi i za proizvodnju električne energije, preneo je Prajm Tas.
Ukupna efikasnost ovih toplana biće povećana za 30 odsto, što će beloruskoj privredi doneti dodatnih 90 megavata struje i uštedu od oko 90 miliona kubnih metra prirodnog gasa godišnje, dok će se emisije ugljen-dioksida smanjiti za 165.000 tona.
Planirano je da se novi projekat realizuje za pet godina. Pozajmica se odobrava na 16 godina, sa šestogodišnjim grejs periodom.
Od početka poslovanja u Belorusiji Svetska banka je Minsku odobrila ukupno 443 milijardi dolara kredita za realizaciju osam projekata.
Međunarodni monetarni fond je početkom januara odobrio Belorusiji kredit vredan 2,5 milijardi dolara za realizaciju 15-mesečnog programa reformi, a Minsk je, sem toga, dobio i zajam od Venecuele od 500 miliona dolara.


Previše je ovo očigledno da bi smo smatrali degutantnim... Belorusi su iskreni prema sebi, a ja ne znam šta mi očekujemo od njih? Neku novu "sabraću"? Ma, dosta je bilo.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner